ENG / TR

Victor Vasarely

VICTOR VASARELY RETROSPEKTİFİ SERGİSİ 
Victor Vasarely’nin ülkemizdeki ilk geniş kapsamlı sergisi olan bu etkinlik, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın girişimleriyle, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Arkas Holding ve Victor Vasarely Vakfı işbirliğiyle MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. 
Op Art / Kinetic Art sanat akımının kurucusu olan sanatçının kariyeri boyunca yarattığı eserlerden derlenen sergi; Vasarely’yi ressam, tasarımcı, teorisyen, mimar kimlikleriyle bütüncül bir biçimde ilk kez ülkemizde tartışma açmayı amaçlamış, çağdaş sanata kattıkları ve Op Art akımının kurucusu olmasının yanı sıra, kurduğu müzeleriyle de adından söz ettiren Victor Vasarely’yi Türkiye’deki sanatseverlere daha yakından tanıtmayı hedeflemiştir.
Victor Vasarely Retrospektifi Sergisi, sanatçının farklı sanat dönemlerine ait elliden fazla resim, heykel, tasarım ve duvar halısı çalışmalarından oluşmaktadır. Bu kapsamlı sergi, Güney Fransa’daki Aix en Provence kentinde bulunan Victor Vasarely Vakfı,  Peç, Victor Vasarely Müzesi, Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Renault Kurumsal Koleksiyonu ve Arkas Holding Koleksiyonu’nun katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Serginin bir başka özelliği de Arkas Koleksiyonu’nda bulunan 13 adet büyük boyutlu çalışmanın ilk defa sergilenmiş olmasıdır.
Çağdaş sanatın en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Victor Vasarely (1906-1997), 1955 yılında Sarı Manifesto’yu yayınlamış; Avrupa’da hızla yayılacak olan Op Art akımın kuruculuğunu üstlenerek ardı ardına önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Op Art, pozitif ve negatif formların birbiriyle farklı bir biçimlendirme metoduyla ilişkiye girip, tuval yüzeyinde hareket olgusunu ortaya çıkartan bir akımdır. Vasarely, izleyicileri daha ilk bakışta etkisi altına alan ve göz yanılsamalarıyla ilgi çeken bu akımın öncüsü olan bir dünya sanatçısı olarak değerlendirilmektedir. Çünkü Vasarely’nin deneysel çalışmaları, 20. yüzyıl sanatında Pop Art’tan Minimal Art’a uzanan bir çizgide, ardıllarını etkileyen derin izler bırakmıştır.