ENG / TR

PARADE

Sanat eğitimine 1973 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde başlayan Mevlüt Akyıldız, 1981 yılında Resim Bölümü Neşet Günal Atölyesi'nden mezun olduktan bu yana resminde ve diğer farklı disiplinlerdeki çalışmalarında Türkiye’yi ve yaşamın tuhaf hallerini gözleyen bir ressamın ironik bakışı ile hicvediyor.
Türkiye’nin ve Türkçe’nin her halinden, uzak-yakın geçmişi ve günümüzden yola çıkan resimleri, camaltıları ve heykelleriyle Mevlut Akyıldız dünyanın farklı coğrafyalarında yıllarca hayranlık yarattı, takdirle karşılandı, yerli ve yabancı koleksiyonlara katıldı.
MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi, Beş Kubbe Salonu ve Tek Kubbe Salonunda  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliğinde 3 kasım - 2 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenen Mevlut Akyıldız sergisi küçük bir retrospektif niteliğindedir. Serginin ismi ise Mevlut Akyıldız’ın ironik bakışını dışavuruyor: “Resmigeçit”.
Ressamın kırk yılı aşan tutkulu çabasının, yerelden evrensele, evrenselden yerele mekik dokuduğu tematik dönüşümlerin, kendi çizgisindeki gelişimin bir bütün halinde görülebileceği sergi, kısır sanat ortamımızda yılın en çok ses getirecek sergilerinden biri olmaya en güçlü aday oldu.
Bıyık altından gülmek, kıkır kıkır gülmek, kahkahayla gülmek, kıs kıs gülmek, ağlanacak halimize gülmek, gözünden yaş gelene kadar gülmek veya acı acı tebessüm etmek, Mevlut Akyıldız’ın “Resmigeçit” sergisinde izleyicinin gülmenin tüm hallerini ve daha fazlasını tecrübe etmesi mümkün.
Türk resminin amansız ironi ustası Mevlut Akyıldız’ın 40 yıllık birikimini toplu halde görmek için “Resmigeçit” sergisi sanatseverlere ideal bir ortam sunuyor.

Mevlüt Akyıldız
1956 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Ankara Lalahan’da, Ortaokul birinci sınıfı Ankara Mimar Kemal Ortaokulu’nda okudu ve ailesi İstanbul’a yerleşti. Öğrenimine İstanbul’ da devam ederek önce İstanbul Karagümrük, Ahmet Rasim Ortaokulu'nu bitirdi, daha sonra da Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu.
1973'te (1973-1974 döneminde) İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü'ne girdi ve 1981 yılında Neşet Günal Atölyesi'nden mezun oldu. 1989 yılında USIA (Amerikan Haberler Ajansı, Uluslararası Ziyaretçi Programı) sponsorluğunda Provincetown Art Work Center’de (Massachusetts - USA) misafir sanatçı programında çalıştı. Mezuniyetinden bugüne halen profesyonel olarak çalışmalarını sürdürmektedir.